אקס אן פרובאנס Aix-en-Provence

אקס אן פרובאנס שימשה כבירת פרובאנס במאה ה-15. בעיר התגוררו סוחרים עשירים שבנו בה בנייני פאר. עצי דולב גדולים מצלים על רחובות העיר מרובי המזרקות והמעוטרים בפרחים.בקיץ נערכים כאן פסטיבלים בינלאומיים של שירה ומוסיקה. 
 
 
אקס אן פרובאנס Aix en Provence
 ■ גיאוגרפיה היסטוריהפול סזאןאקליםקהילה יהודית  
 
 ככר שארל דה גול-אקס אן פרובאנס -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -la fountain de la rotonda  -Ofek Olami,David Nethanel
מזרקת הרוטונדה בככר שארל דה גול באקס אן פרובאנס  


 גיאוגרפיה

 אקס אן פרובאנס היא עיר בדרום –מזרח צרפת ובה כ-140,000 תושבים. מוכרת בשם אקס. אקס הייתה עיר הבירה לשעבר של פרובאנס.העיר מרוחקת 764 ק"מ מפריז, 302 ק"מ מליון, 184 ק"מ מניס, 33 ק"מ ממרסיי ו-371 ק"מ מגנואה.
העיר ממוקמת כ-15 ק"מ מערבית להר סנט ויקטואר בשקע שיצר הנהר ארק Arc הזורם בעיר ונשפך ללגונת בר Étang de Berre . שני נהרות נוספים חוצים את העיר: הגרנד וואלה Grand-Vallat ונהר לויון Luynes. העיר הולכת ומשתפלת ממערב למזרח והגובה הממוצע הוא 173 מ'.
 

 היסטוריה

במאה הרביעית לפני הספירה נכבש האזור בו נמצאת אקס אן פרובאנס על ידי שבטים קלטים-ליגוריים שמקורם בסלנייה. בחפירות ארכיאולוגיות מצפון לעיר במקום שנקרא אופידום נמצאו ממצאים הקושרים את הקלטים למקום.
בשנת 123 לפנה"ס נקרא הקונסול הרומאי גאיוס סקיטוס קלבינוס לעזור למתיישבים היוונים של מאסילה (מרסיי) במלחמתם בקלטים. הוא כובש את אופידום ומקים בקרבת המעיינות החמים מחנה צבאי כדי לשמור על ציר הדרכים מצפון לדרום ועל הציר הראשי מאיטליה לספרד.
המחנה הצבאי הופך לעיר בשם אקווה סקטיאה Aquae Sextiae. בשנת 102 הליגיון הרומאי בפיקודו של מאריוס מנצח את הטוטונים. הרומאים מפתחים את העיר ובונים בה תיאטרון. עם התחזקות כוחם של הרומאים בגאליה יורדת חשיבותה של העיר והיא הופכת להיות מוזנחת.
במאה הרביעית העיר הופכת לבירת נרבון. ב-477 פולשים הויזגותים. במאה החמישית פולשים הפרנקים והלומברדים. בשנת 731 פולשים המוסלמים אך קרל מרטל כובש את העיר מידי המוסלמים ב-731. העיר מאבדת את חשיבותה עד לסוף המאה ה-12. ב-1189 מחליטים הרוזנים בית אנז'ו ואראגון לפתח את העיר על חשבון ארל ואביניון. החלטה זו הובילה לפיתוח מואץ של העיר והחל מ-1290 לעיר הייתה מועצה עירונית ובה 30 חברים שהורכבה מאצילים ומאזרחי העיר. בתקופה זו הופכת אקס אן פרובאנס לאחד המרכזים התרבותיים החשובים של פרובאנס.
תור הזהב של העיר הוא במאה ה-15 בעת שלטונו של הדוכס מאנז'ו, המלך רנה הטוב.
לקראת סוף המאה ה-15 ב- 1486 מסופחת אקס אן פרובאנס לצרפת וב-1511 מוקם בה פרלמנט שהיה פעיל עד למהפכה הצרפתית. במאות ה-17 וה-18  הייתה מקום מושבו של מושל פרובאנס.

המלך רנה הטוב-אקס אן פרובאנס -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל - Rene of Anju-aix en Provence-Ofek Olami,David Nethanel
פסלו של המלך רנה הטוב בשדרות מירבאו באקס אן פרובאנס פול סזאן

 
 פול סזאן מגדולי הציירים הצרפתים ומגדולי האמנים המודרניסטים. נולד באקס אן פרובאנס ב-19 בינואר 1839 ובה גדל והתחנך. ב-1852 למד בקולג' דה בורבון שבעיר שם התחבר לאמיל זולה שהיה צעיר ממנו בשנה.
אביו שלח אותו ללמוד משפטים, אך בהיותו בן למשפחה עשירה הפסיק ללמוד ב-1861 והחל לצייר. מבין ציוריו המפורסמים : הר סן ויקטואר והמתרחצות הגדולות. פול סזאן מחזיק בשיא של צייר האמנות של היצירה היקרה ביותר. בשנת 2011 נמכר הציור שלו "שחקני הקלפים" לבית משפחת המלוכה בקטאר במחיר שיא של 250,000$.

 אקלים

 בניגוד למרבית חלקיה של צרפת בהם שורר אקלים אוקייני, מאופיין האקלים של אקס אן פרובאנס באקלים ים-תיכוני טיפוסי. במהלך השנה יש 300 ימים שטופי שמש ורק 91 ימי גשם. הקיץ לא כל כך חם והחורף לא כל כך קר. באקס אן פרובאנס כל המשקעים הם טל וגשמים. שלג לא יורד באקס אן פרובאנס. הטמפרטורה המקסימלית הממוצעת בחודש יולי, החודש החם ביותר בשנה אינה גבוהה מ-˚29 מעלות. הטמפרטורה המקסימלית בחודש ינואר, החודש הקר ביותר בשנה, היא ˚11 מעלות.בקיץ יורדת רק ⅛ מכמות הגשמים השנתית. החודש הגשום ביותר הוא חודש אוקטובר בו יורדים 95 מ"מ גשם שהם ⅙ מכמות הגשמים השנתית. מיקומה של אקס אן פרובאנס מקנה לה הגנה חלקית מרוחות המיסטראל הקרות.
 


קלימוגרף אקס אן פרובאנס -אופק עולמי,הכין דוד נתנאל - Aix en Provence climograph-Ofek olami,David NETHANEL

 

הגרף האדום בתרשים מייצג את טמפרטורות המקסימום הממוצעות.הגרף הכחול מייצג את טמפרטורות המינימום הממוצעות. העמודות מייצגות את כמות המשקעים החודשית במ"מ.
כפי שניתן לראות כי בשיא הקיץ מגיעות הטמפרטורות המקסימליות הממוצעות עד ל ˚29 מעלות. יחד עם זאת ייתכנו לא מעט ימים בהם היא מגיעה אף ל- ˚35 מעלות צלסיוס.
 
 קהילה יהודית


ראשיתה של הקהילה היהודית באקס אן פרובאנס בסוף המאה ה-13.היהודים הורשו להחזיק בית כנסת ובית קברות בתמורה לתשלום מס שנתי של פלפל לארכיהגמון. בשנת 1341 נמנו 1205 יהודים בעיר כ-10% מהאוכלוסייה הכללית והם התגוררו ב205 בתים. החל מהמאה ה-14 ניהלו היהודים מרחצאות תרמיים ליד מעיין שהיה בבעלותם. בנוסף לכך עסקו היהודים במסחר בתבלינים משי ושעווה. שכונת היהודים עמדה לא הרחק מהקתדרלה בפרבר סנט סובר וברחוב היהודים.
במאה ה-15 רדפה האינקוויזציה את היהודים והם הוכרחו לעטות אות קלון. פרעות נערכו ביהודי העיר כאשר אחד היהודים גידף את הבתולה. רק בתקופת שלטונו של המלך רנה הראשון בוטלה הגזירה. עם גירוש יהודי ספרד ב-1492 הגיעו גולים יהודים מאראגון שבספרד למרסיי ונפדו על ידי יהודי אקס אן פרובאנס.
הקץ על קהילת יהודי אקס אן פרובאנס הגיע בשנת 1501. צו הגירוש שהוצא ב-1498 הופעל ב-1501. רבים מיהודיה עברו לאבניון. גל של שמד עבר על היהודים והם הוטבלו בכח ואולצו להתנצר.לאחר המהפכה הצרפתית סופחה אבניון לצרפת וכמה מיהודיה חזרו לאקס אן פרובאנס.
יהודי אקס אן פרובאנס היו בקשר מכתבים עם הרשב"א. באבניון שהה המשורר יצחק גורני.בראשית המאה ה-14 חי באבניון שמואל בן יהודה ממרסיי בה עסק בתרגומים מערבית.
בית הכנסת  נמצא ברו וילר  rue Villars.