אומיש Omiš


 
 
 אומיש Omiš
 
   אומיש היא עיר נמל בדרום קרואטיה בחבל דלמטיה אחד החבלים בקרואטיה.העיר נמצאת 25 ק"מ דרומית לעיר השנייה בגודלה בקרואטיה ,ספליט. העיר נמצאת בשפכו של נהר    Cetine ( צטינה ) .בעיר מתגוררים כ-15,800 איש.
ראשית ההתיישבות במקום הייתה בתקופה הרומאית.הישוב נקרא Oneum אוניאום ולימים שונה לאומיש.במשך שנים התקיים כאן יישוב קטן ולא חשוב.
חשיבות המקום עלתה בימי הביניים כאשר ספינות, עמוסות מטען עשיר שמקורו במזרח, שהפליגו בים האדריאטי כשיעדם וונציה היוו פיתוי לשודדי ים שהקימו את מושבם כאן. יורדי הים פיתו את הספינות להגיע לשפך הנהר ושם התנפלו עליהן. הסיוט לספנים הסתיים רק ב-1444 כאשר וונציה כבשה את העיר.
המבנים החשובים בעיר הם:
כנסיית Euphemia יופמיה מראשית המאה הששית
מצודת מיראבלה Mirabella
מצודת סטאריגראד Starigrad
כנסיית רוח הקודש   Holy Spirit   מהמאה ה-16
כיום אומיש היא עיר קייט שוקקת חיים. לאורך חוף חולי וזך, למרגלות צוקים עתירי צמחייה סבוכה, הנושקים למים שחלוקי אבן חלקים מבצבצים מהם ,משתרעת ריביירה מקסימה באורך של 20 ק"מ. הרחוב הראשי של העיירה הומה במטיילים היושבים במאות בתי הקפה והמסעדות כאשר ממעל סוככים עצי דולב ענקיים.
בחודשי הקיץ נערכים כאן פסטיבלים.המפורסם שבהם הוא פסטיבל דלמטינסקי קלפא.Dalmatinskih Klapa   הכנסיות העתיקות שהוזכרו לעיל, (בסך הכל יש בעיר שמונה כנסיות) מארחות תחת קורת גגן קונצרטים. באומיש ניתן לעשות טיפוס על צוקים, רפטינג בנהר הצטינה, לצלול, ואולי לחשוף מטמון של ספינות רבות שטבעו או הוטבעו במנוסתם מאימת הפיראטים.
וכמובן יש תצפיות נהדרות המשקיפות על נהר הצטנה.

 
אומיש,עיירת קייט מקסימה מדרום לספליט בקרואטיה-אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -Omish Croatia Ofek0lami

אומיש עיירת קייט מדרום לספליט בקרואטיה
 

מסלול טיול בקרואטיה
 
 ערים ואתרים בקרואטיה
 אומישזאדארחווארטרוגירמקרסקהסלוניספליטשמורת פליטביצה שמורת קרקא