אוכלוסייה וחברה בבולגריה

מרבית הבולגרים הם סלאבים על פי מוצאם.כ-10% מהאוכלוסייה הם ממוצא טורקי.התיישבות יהודית הייתה ברציפות מאז בית שני.בתקופת גירוש ספרד הגיעו לבולגריה יהודים רבים.יהודי בולגריה ניצלו משמד במחנות הריכוז בשל התנגדות המלך למשלוח יהודים למחנות ריכוז. מרבית יהודי בולגריה עלו לישראל.
 

 
 אוכלוסייה וחברה בבולגריה
   אוכלוסייה וחברה - 84% מהתושבים בבולגריה הם בולגרים-סלאבים על פי מוצאם. הם נוצרו ממזיגה של הטורקים והבולגרים עם השבטים הסלאבים הדרומיים .9.6% מהאוכלוסייה הם טורקים.כ-4.1% צוענים. בתקופת השלטון הקומוניסטי הוחק חוק הדתות ב-1949 ששם את הכנסיות והדתות תחת פיקוח המדינה.
יהודים בבולגריה 
התיישבות יהודית הייתה בבולגריה כבר במאה השנייה והיא קיימת ברציפות עד היום. יהודים הגיעו לבולגריה ממקומות רבים. גזירות שהוטלו על יהודים ורדיפת היהודים בעת מסעי הצלב, גזירות על יהודים במרוקו בתקופת המווחידון (אמצע המאה ה-13) וגירוש ספרד, כל אלה גרמו לתנועת הגירה לעבר ארצות הבלקן שלא פסחה על בולגריה. היהודים הקימו קהילייה בסרדירקה (סופיה של היום). הקהילייה שיגשגה בתקופת שלטונו של המלך הבולגרי איבאן אלכסנדר (1331-1371), שאשתו ,הצארית שרה, הייתה יהודיה.
באמצע המאה ה-15 הגיעו לבולגריה מגורשים מבואריה.הבולט מבין מגורשי ספרד שהתיישב בבולגריה הוא רבי יוסף קארו בעל שולחן ערוך.בתחילת מלחמת העולם השנייה היו בבולגריה כ-50,000 יהודים. מרביתם ניצלו מהשמד הנאצי בשל תמיכת העם שהשפיעה על החלטת המלך להתנגד לשליחתם למחנות השמדה. כ-40,000 מיהודי בולגריה עלו לישראל. כיום נותרה קהלייה המונה כ-4,000 יהודים.
עד למלחמת העולם השנייה כרבע מהאוכלוסייה היו אנאלפבתים. חינוך החינם, כולל הגבוה בתקופה הקומוניסטית שיפרו את המצב לאין ערוך. גם הטיפול הרפואי ניתן חינם. נשים נהנו מפנסיה בגיל 55 וגברים בגיל 60.
 
גיאוגרפיה היסטוריה אוכלוסייה וחברה מסלולי טיולים


 

 ערים ואתרים בבולגריה

ווליקו טארנובו ורנהמנזר באצ'קובו מנזר רילה סופיהעמק הוורדים פלבןפלובדיבקאזאנלאקרוסה • • שומן