אוכלוסייה וחברה באירלנד

אוכלוסייה צעירה ותוססת היודעת לחגוג ולהינות מהחיים אחרי שנים רבות של מלחמת אחים.הבארים גדושים בצעירים וצעירות שמחים.בחגיגות לכבוד הפטרון של אירלנד סנט פטריק מתקשטים כולם בסמל התלתן,סמלה של אירלנד. 
 אוכלוסייה וחברה באירלנד
 התפלגות אתנית ודתית ♦ הנמר הקלטי יהודים באירלנד
 התפלגות אתנית ודתית
97% מאזרחי הרפובליקה האירית (אירה) הם ממוצא קלטי, וכמעט כולם משתייכים לכנסייה הקתולית-רומית.
במאה ה-19 פחתה האוכלוסייה האירית לכדי חצי מ-8 מיליון ל-4 מיליון בשל הגירה ורעב. ולכן עד לשנות ה-50 של המאה ה-20 התאפיינה אוכלוסייה זו בשיעורי ריבוי טבעי גבוהים.בחמישים השנים האחרונות ישנה שוב ירידה בצמיחת האוכלוסייה והיא עומדת כיום על 1.12% בשנה.
הירידה בשיעור האוכלוסייה גרמה לכך שאירלנד היא המדינה בה שיעור צפיפות האוכלוסין הוא הנמוך ביותר באירופה. הנתונים אינם נכונים לכל המדינה. רבע מהאוכלוסייה מתרכזים באזור דבלין. 61% מהאוכלוסייה מתגוררים בשטחים עירוניים. שיעור העיור עומד על 2.2% בשנה.6% מהאוכלוסייה עוסקים בחקלאות,שיעור יותר מכפול מאשר יתר מדינות אירופה המערבית. אוכלוסיית אירלנד היא צעירה בהשוואה לאוכלוסיית אירופה. הגיל החציוני עומד על 35 שנה.
 

חגיגות סנט פטריק באירלנד -אופק עולמי -St.Patrick celebrations in Ireland -Ofek-Olami

האירים הם עם שמח. מידי שנה ב-17 במרס מציינים האירים בחגיגות בירה את יומו של הקדוש האירי סנט פטריק.ביום  זה הם גודשים את הפאבים והמסבאות (שגם בימים רגילים הם די עמוסים..). חגיגות אלו חובקות עולם ומתקיימות בכל מקום בו יש אירים, כולל בישראל.האירים צובעים עצמם בצבעי הדגל האירי – ירוק ולבן ומתהדרים בסמל התלתן,סמלו של הקדוש האירי שהביא את בשורת הנצרות לאירלנד במאה החמישית.האירים מייחסים לו את גירוש הנחשים מאירלנד בכך שפקד עליהם לשחות לים..
"הנמר הקלטי"
עד לשנות ה-90 של המאה ה-20 נחשבה אירלנד לאחת המדינות העניות באירופה. ב-20 השנים האחרונות חל מהפך.הנמר הקלטי,קם מרבצו. הכינוי הכלכלי לזינוק החד בצמיחה נקרא "הנמר הקלטי" Celtic Tiger. חל גידול בהשקעות הזרות במדינה בעיקר של אמריקאים ממוצא אירי הגרים בארה"ב. ב-5 השנים האחרונות עומד שיעור הצמיחה על 6% בשנה מהגבוהים ביותר באירופה.בשנת 2008 עמד התוצר השנתי לנפש על 46,000$.
יהודים באירלנד
יהודים ממגורשי ספרד הגיעו לאירלנד כבר במאה ה-17 והקימו קהילות בדבלין ובקורק. גלי ההגירה של יהודים מרוסיה בסוף המאה ה-19 בעקבות הפוגרומים לא פסחו על אירלנד.
בשונה ממדינות אירופה האחרות, היהודים באירלנד לא חוו את חווית האנטישמיות. יצחק הרצוג, סבו של השר יצחק הרצוג (בוז'י) כיהן כרב הראשי של אירלנד החל משנת 1918.
האירים התרגשו מאוד כאשר אביו של בוז'י הרצוג,חיים הרצוג  נתמנה לנשיא הששי של מדינת ישראל. האירים דיווחו בהרחבה על המאורע כאילו היה זה נשיאם שלהם.
קהילת יהודי אירלנד קטנה כיום ומונה כמה אלפים הגרים בעיקר בדבלין ובקורק. 

גיאוגרפיה היסטוריה אוכלוסייה וחברה מסלולי טיולים


ערים ואתרים באירלנד