אגם גארדה Lago di Garda

האגם הגדול ביותר והחשוב באיטליה במחצית הדרך בין ונציה למילאנו,מרוחק רק 25 ק"מ מורונה.מיליוני תיירים פוקדים את האגם וסביבתו מידי שנה.הפעילות התיירותית מגוונת.סקי בחורף ובאביב, מפרשיות שייט,מצנחי רחיפה טרקים בהרים,רכיבה על סוסים,מעיינות מים חמים, דייג ושחייה. בסביבות האגם אלפי מסעדות,בתי מלון,חדרי אירוח וחניוני קראוונים.
 
 אגם גארדה Lago di Garda
 ■ מיקוםאטימולוגיה  ■  היסטוריה  ■ גיאוגרפיהגיאומורפולוגיה ■ אקלים ■ איסולה די גארדה תיירות
 
העיר סירמיונה בדרום האגם - אופק עולמי,צילום דוד נתנאל - Sirmione lago di Garda -Ofek olami,David Nethanel
העיר סירמיונה בדרום אגם גארדה
 
אגם גארדה הוא הגדול והחשוב באגמי איטליה. נמצא בצפון איטליה בפאתי האלפים האיטלקיים במחצית הדרך בין מילאנו לונציה. הוא מרוחק רק 25 ק"מ מערבית לורונה, ו-95 ק"מ מזרחית למילאנו. האגם נמצא בתחומן של שלוש פרובינציות:  ורונה Verona (בדרום-מזרח ) ,ברשצ'יה Brescia (בדרום-מערב)  וטרנטו Trento בצפון. 
 
רכיבה על אופניים סביב אגם גארדה -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -Bikking around lago di Garda -Ofek olami,David Nethanel
רכיבה על אופניים סביב אגם גארדה
 אטימולוגיה

שם האגם עד לסוף ימי הביניים היה אגם בנקו    Benàco .שם זה משמר את שמו של אל מקומי קדום מהמאה השנייה לפני הספירה.
השם הנוכחי גרדה מקורו בתקופת השלטון של השבטים הגרמאנים ובעיקר הלונגבארדים ששלטו במקום מהמאה השישית עד השמינית והוא שיבוש של השם גארדולה או גארדוני.

 
רכיבה על סוסים באזור האגם -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -Horses ridding around the lake -Ofek olami,David Nethanel
רכיבה על סוסים סביב האגם

 
 היסטוריה

התיישבות באיזור האגם הייתה כבר בתקופה הרומאית. ההתפשטות הרומאית צפונה  לא פסחה על אגם גארדה. הרומאים כבשו את המקום כבר במאה השלישית לפני הספירה. במאה השביעית שלטו כאן הלונגבארדים וסירמיונה הפכה לאחד מיעדיהם המבוצרים. בתקופת ימי הביניים שלטו באזור שליטים מקומיים מורונה אשר במאה ה-15 עברו לשלוט בחסותה של רפובליקת ונציה.בתחילת המאה ה-16 הוקמה הליגה של קמבריי Lega di Cambrai שלחמה בוונציה והנחילה לצבאה מפלות. האזור שוב החליף ידיים.
ב-1516 כבש הקיסר מקסימליאן הראשון Maximilian I ,הקיסר הגרמני של האימפריה הרומאית הקדושה את איטליה.במלחמת הירושה הספרדית (1701 - 1714) נהילו הצבאות הלוחמים קרב בעמק למרגלות הר באלדו.
הסופר,המשורר המחזאי והיוצר הדגול גתה Johann Wolfgang von Goethe הגיע לאזור האגם ב-1786 ובילה 10 שנים .
במלחמת העצמאות האיטלקית התנהלו קרבות באזור האגם וכך גם במלחמת העולם הראשונה.במלחמת העולם השנייה,ב-1943  מגיע בניטו מוסוליני לסאלו ומקים ממשלת בובות שכונתה "הרפובליקה הסוציאלית האיטלקית - הרפובליקה של סאלו". Repubblica Sociale Italiana - Repubblica di Salò.

 
ממראות האגם -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -View of lago di Garda -Ofek olami,David Nethanel
ממראות האגם

 
 גיאוגרפיה

האגם הוא אגם מישאר קרחוני ונוצר בתקופת הקרח האחרונה.הוא ניזון מנהר סרקה Sarca שמקורו בהר מנדרונה Mandrone  . במבט מהאוויר הוא נראה כמו דלעת. חלקו הדרומי רחב והוא הולך ונעשה צר ככל שעולים צפונה.
האגם מוקף בהרים. על הגדה המזרחית חולש המסיב של באלדו Baldo המתנשא לגובה של יותר מאלפיים מטר. הפסגה הגבוהה ביותר היא של הר ואלדריטה Valdritta – 2,218 מ'.
שטח הפנים של האגם הוא 370 קמ"ר (להשוואה: פי שניים משטח הפנים של הכנרת). אורכו מצפון לדרום הוא 51.6 ק"מ  ורוחבו במקום הרחב ביותר הוא 17.2 ק"מ. היקפו 158.4 ק"מ. עומק המים המקסימלי הוא 346 מ'. גובה האגם מעל פני הים הוא 65 מ'.
 
שייט מפרשיות באגם -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -lake bsailling -Ofek Olami,David Nethanel
שייט מפרשיות באגם
 
 גיאומורפולוגיה
בתקופת הקרח האחרונה חלקים רבים של אירופה היו מכוסים בקרחונים. עם הפשרת הקרחונים נוצרו עמקי קרחונים ובתחתיתם אגמים. כזה הוא אגם גארד, .אגם מישאר קרחוני מתקופת הפלאוגן (מלפני 23-65 מיליון שנים). נדידה של קרחון דרומה יצרה מורנות אותן ניתן לראות בבירור גם כיום. הקירות המצוקיים של הגדה המערבית של האגם מצביעים על הבלייה המאסיבית.  
 
 אקלים

האקלים השורר סביב האגם הוא אקלים ים תיכוני. הטמפרטורה השנתית הממוצעת היא 12.5  מעלות. משרע הטמפרטורה נע  מ- 1.5 מעלות  ל-23 מעלות בחודש יולי, החודש החם ביותר.
כמות הגשמים השנתית הממוצעת עומדת על 850 מ"מ. בקיץ יורדת כמות הגשמים הגדולה ביותר כ-250 מ"מ ודווקא בחורף כמות הגשמים היא הנמוכה ביותר כ-150 מ"מ. 
 
מראה מפסגת מונטה באלדו -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -Sight from monte Baldo -Ofek Olami ,David Nethanel
מראה מפסגת מונטה באלדו
 
איסולה די גארדה Isola di Garda 


איסולה גארדה הוא אחד מחמשת האיים באגם והגדול שבהם. אורכו כקילומטר אחד ורוחבו כ-600 מ'.האי נמצא בקרבת הגדה המערבית כ-200 מ' מכף סאן פארמו    Capo San Fermo באי נמצא ארמון ונציאני מהמאות ה-17-18 לספירה.
האי היה מיושב כבר בתקופה הרומאית. במאה התשיעית נשלט על ידי קרלומנו מבוואריה Carlomanno di Baviera שליטה של ורונה ואחר כך החליף ידיים רבות.דאנטה אליגיירי מקדיש לו שלוש שורות ב"קומדיה האלוהית". ב-1429 מבקר כאן המטיף והנזיר הפרנציסקי המפורסם ברנדינו מסיינה  Bernardino da Siena ומקים מנזר פרנציסקני.המקום הפך להיות מרכז דתי חשוב עד לסוף המאה ה-18 כאשר המקום נפל בידי נפוליון בונפארטה.
על חורבות המנזר הוקם בראשית המאה ה-19 ארמון על ידי הדוכס לואיג'י לקי Luigi Lechi di Brescia  מברשצ'ה . החל מ-1870 במלחמת העצמאות האיטלקית שימש המקום כמבצר צבאי.בסוף המאה ה-19 עבר המבנה  שיפוצים בפיקוחו של הארכיטקטקט מג'נובה לואיג'י רובלי Luigi Rovelli שהוסיף לארמון את הגנים המרשימים.
לאי ניתן להגיע בספינה המשייטת באגם ומגיעה כמעט לכל הישובים סביב האגם. ניתן להגיע גם בסירה פרטית מסלו  Salò .
 
תיירות

את האגם מקיף כביש טבעתי ודרכו ניתן להגיע לכל הישובים הפזורים סביב האגם.כמו כן ניתן לטייל בכבישים המטפסים להרים מהם נשקף נוף מדהים של האגם. מסעדות ובתי מלון פזורים בכל מקום.טיול באגם גארדה מתאים גם למשפחות עם ילדים.
♦ פארק השעשועים גארדאלאנד Gardaland הגדול ביותר באיטליה. הזמינו כרטיסים דרך האינטרנט  www.gardaland.it
♦ מעיינות מים חמים – בקרבת סירמיונה Parco Termale del Garda
♦ רכיבה על סוסים -  כמעט בכל מקום
♦ טיולי אופניים –כמעט בכל מקום.
♦ שייט מפרשיות וגלישה במים – בעיקר בחוף המזרחי צפונית לסירמיונה עד טורבולה
♦ סקי – במונטה באלדו
♦ מצנחי רחיפה – במונטה באלדו
♦ שייט באגם –בכל מקום
♦  הגעה לאיסולה די גארדה מסאלו.