אגאדיר Agadir

העיר האירופאית ביותר במרוקו.במשך כל ימי השנה גודשים את אגדיר מאות אלפי תיירים הבאים להינות משמש חופי ים מרהיבים,בארים ומסעדות.השפה הערבית כמעט ולא נשמעת ויש לך הרגשה שאתה נמצא בריביירה הצרפתית.

אגאדיר  أغادير  Agadir

מיקום
אגדיר היא עיר נמל מרוקנית לחופי האוקיינוס האטלנטי .בעיר מתגוררים כחצי מיליון איש. היא העיר הששית בגודלה במרוקו אחרי קזבלנקה, רבאט, פס, מרקש וטנג'יר.
אגדיר נמצאת על החוף האטלנטי 508 ק"מ מדרום לקזבלנקה.

משמעות השם
משמעות השם בברברית  oXoΛΣO הוא "אסם תבואה" .

היסטוריה
עד 1505 היה במקום כפר דייגים.הפורטוגזים  הקימו תחנת מסחר בשם Santa Cruz do Cabo de Gué והעמידו מושל בראשה.
משבר אגדיר – תקרית בינלאומית בשנת 1911 שהתרחשה לחופי אגדיר כאשר הגרמנים שלא היו מרוצים מעובדת השתלטות צרפת וספרד על מרוקו החליטו להעמיד את הצרפתים במבחן. הגרמנים הגיעו עם ספינה בשם "פנתר" ובה חיילים וציוד בתואנה שהם שהם רוצים להגן על תושביה הגרמנים של אגדיר.תקרית זו הובילה בסופו של דבר להחלת פרוטקטורט צרפתי על מרוקו.
בשנת 1960 התרחשה רעידת אדמה בעיר וגבתה 15,000 קורבנות. מאות אלפים נותרו חסרי בית. המלך מוחמד החמישי הורה לבנות את העיר מחדש. כיום זוהי עיר מודרנית.


אקלים
אקלים העיר ממוזג. יש בעיר 300 ימי שמש בשנה.

 

 

ינו

פבר

מרס

אפר

מאי

יונ

יול

אוג

ספט

אוק

נוב

דצמ

טמפרטורה

מקסימלית

ממוצעת

14

15

17

17

19

20

22

22

22

21

18

14

כמות משקעים

מ"מ

46

43

30

25

3

0

0

0

3

25

53

61

   העיר כאתר תיירות

אקלימה הממוזג של העיר,ימי השמש הרבים וחוף הים באורך של 30 ק"מ הם הסיבה העיקרית להגעתם של מאות אלפי תיירים לאגדיר במשך כל ימי השנה. תיירים רבים מגיעים לעיר עם יאכטות. בקרבת העיר נמצא שדה תעופה בינלאומי עובדה המאפשרת לתיירים להגיע ישירות לעיר.בשנים האחרונות הושלמה בנייתה של טיילת מרשימה לאורך החוף ולאורכה הוקמו מסעדות ובתי קפה.

אתרים מיוחדים בעיר ובקרבתה

נמל  הדייגים

הנמל נמצא בקרבת מעגן היאכטות .בתוך מבנה סגור מתקיים מסחר בדגים. התיירים אינם מורשים להכנס לקומת המסחר ומופנים למרפסת תצפית. בקרבת הנמל יש מספנה וניתן לראות כיצד בונים ספינות. 

גני אולהו   
בדרומה של העיר הוקמו גנים יפים הנקראים גני אולהו    Jardin Olhão (Olhão עיירת חוף  ובה כ 42,000 תושבים בדרום פורטוגל ,עיר תאומה לאגדיר).

עמק הצפורים
פארק נוסף ראוי לבקור הוא עמק הצפורים  وادي الطيور  - ( Valée des oiseaux   )

 טיול במרוקו
 

ערים ואתרים במרוקו
 

הגיאוגרפיה של מרוקו ערבים במרוקו יהודי מרוקו הברברים במרוקו  טיולים במרוקו תמונות 
ממרוקו